PL | EN
21.01.2018
07:29
16:05  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  19.01.2018 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 22.01.2018

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 22.01.2018

W zachodniej połowie kraju oraz na Warmii i Mazurach pogoda przez cały dzień będzie niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. Na pozostałym obszarze kraju przeważnie niekorzystna biotropia pogody w ciągu dnia przejściowo osłabnie do obojętnej.

Ocena sytuacji barycznej

Początkowo Polska będzie w zasięgu wyżu, który w ciągu dnia odsunie się na wschód. W jego miejsce, od zachodu nad obszar kraju nasunie się układ niskiego ciśnienia i związany z nim ciepły front atmosferyczny. Chłodne powietrze polarne morskie będzie stopniowo wypierane przez cieplejszą masę powietrza. Ciśnienie atmosferyczne będzie spadać. W dzień zachmurzenie na zachodzie oraz w Polsce środkowej i południowo-wschodniej będzie duże, natomiast na pozostałym obszarze kraju umiarkowane. Na południowym wschodzie i na północnym zachodzie występować będą opady śniegu. Wiatr we wschodniej połowie kraju i na wschodnim Pomorzu będzie słaby, natomiast na pozostałym obszarze kraju umiarkowany, na wybrzeżu porywisty.

Warunki biotermiczne

W ciągu dnia na zachodzie kraju oraz na Warmii i Mazurach nastąpi znaczne ochłodzenie oraz zwiększy się obciążenie zimnem, w porównaniu do wcześniejszego dnia. Występowanie bardzo silnego obciążenia organizmu człowieka zimnem prognozowane jest wieczorem lokalnie na Suwalszczyźnie i na wschodnim wybrzeżu. Umiarkowane obciążenie zimnem występować będzie rano w Polsce południowo-wschodniej, w dzień na południowym wschodzie i w centrum, a wieczorem miejscami na południowym zachodzie kraju. Na pozostałym obszarze kraju przez cały dzień obciążenie zimnem będzie silne. Od rana do wieczora w Polsce dominować będzie odczucie zimna, jedynie na południowym wschodzie przez cały dzień będzie się utrzymywać odczucie chłodu. Rano gdzieniegdzie na zachodzie kraju i na wschodnim wybrzeżu występować będzie odczucie na granicy bardzo zimno i zimno, a lokalnie na Warmii i Mazurach będzie odczuwalnie bardzo zimno. Na północnym wschodzie środowisko termiczne w ciągu dnia będzie odczuwane na granicy bardzo zimno i zimno, natomiast wieczorem jako bardzo zimne, a na Suwalszczyźnie na granicy ekstremalnie zimno i bardzo zimno.

Ocena warunków biometeorologicznych

Pochmurna pogoda związana z układem niskiego ciśnienia i towarzyszącym mu ciepłym frontem atmosferycznym będzie niekorzystnie wpływała na nastrój i sprawność psychofizyczną. U meteoropatów, zwłaszcza na zachodzie kraju, mogą występować wzmożone dolegliwości bólowe. U osób wrażliwych na bodźce pogodowe mogą występować objawy niepokoju (głównie na wybrzeżu) oraz trudności z koncentracją uwagi (na krańcach wschodnich). Występowanie niekorzystnych warunków biometeorologicznych rano na przeważającym obszarze kraju będzie wynikało z występowania silnego obciążenia układu termoregulacji człowieka zimnem. W ciągu dnia w rejonach ze zwiększonym dopływem bezpośredniego promieniowania słonecznego pogoda może przejściowo pozytywnie wpływać na nastrój.

Rekomendacje

Rano i wieczorem na przeważającym obszarze kraju, a w dzień w północno-zachodniej połowie Polski, w razie konieczności dłuższego pobytu na zewnątrz, zaleca się zwiększenie aktywności fizycznej i stosowanie odzieży o odpowiednio zwiększonych właściwościach izolacyjnych. Rano w Polsce południowo-wschodniej, w dzień na południowym wschodzie i w centrum, a wieczorem miejscami na południowym zachodzie kraju, wychodząc na zewnątrz należy pamiętać o zastosowaniu ubioru odpowiedniego do panujących warunków zewnętrznych (patrz – zakładka „Izolacyjność odzieży” na stronie Biometeo Pogodynki). Na południu, w centrum i na północnym wschodzie kraju, podczas pogody z umiarkowanym zachmurzeniem i słabym wiatrem, osobom zdrowym zaleca się podejmowanie aktywności w otwartej przestrzeni. Uwaga: przed wyjściem z domu należy sprawdzić czy aktualny stan jakości powietrza sprzyja pobytowi na zewnątrz.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  19.01.2018 ,  Biomet
Grzegorz Kaliński

Pokaż szczegóły
sms