PL | EN
21.09.2017
06:19
18:37  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  20.09.2017 ,  Biomet
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 21.09.2017

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 21.09.2017

We wschodniej połowie Polski nadal dominować będzie niekorzystna biotropia pogody. W zachodniej połowie kraju warunki biometeorologiczne będą na ogół obojętne dla organizmu człowieka, ale miejscami mogą ulegać pogorszeniu, przejściowo w ciągu dnia lub wieczorem.

Ocena sytuacji barycznej

Przeważająca część Polski będzie pod wpływem rozległego niżu z ośrodkiem w rejonie Morza Czarnego, jedynie na krańcach zachodnich pogodę kształtować będzie słaby wyż z centrum nad Niemcami. Napłynie wilgotne powietrze polarno-morskie, na wschodzie - cieplejsze, na zachodzie kraju - chłodniejsze. Wystąpią niewielkie wahania ciśnienia atmosferycznego. W dzień w północno-zachodniej połowie Polski przewidywane jest zachmurzenie na ogół umiarkowane, miejscami (zwłaszcza na wybrzeżu i w Sudetach) możliwy jest wzrost zachmurzenia do dużego i wystąpienie przelotnych opadów deszczu. W południowo-wschodniej połowie kraju zachmurzenie będzie duże, miejscami – całkowite, z opadami deszczu (na Podkarpaciu i w Małopolsce gdzieniegdzie o natężeniu umiarkowanym i silnym). Wiatr będzie przeważnie umiarkowany, miejscami, szczególnie w południowej połowie kraju – porywisty.

Warunki biotermiczne

Warunki termiczne w Polsce zmienią się na nieco chłodniejsze, w porównaniu z poprzednia dobą, zwłaszcza na południowym wschodzie; we wschodniej połowie kraju i na południowym zachodzie wzrośnie prędkość wiatru. Rano miejscami na południowym wschodzie możliwe jest wystąpienie umiarkowanego obciążenia organizmu człowieka zimnem. Środowisko termiczne w Polsce odczuwane będzie w godzinach porannych przeważnie jako zimne (na południu i w centrum, miejscami, na granicy zimno i bardzo zimno), jedynie w województwach północnych – pomiędzy zimnem i chłodem lub jako chłodne. W ciągu dnia na południowym wschodzie będzie odczuwalnie nadal zimno, na pozostałym obszarze kraju dominować będzie odczucie chłodu; miejscami na północy i na północnym zachodzie odczucie termiczne może utrzymywać się na granicy chłodu komfortu lub w przedziale komfortu (zwłaszcza w godzinach okołopołudniowych). Wieczorem przeważać będzie w kraju odczucie chłodu; na południowym wschodzie i miejscami na południowym zachodzie, a także gdzieniegdzie na krańcach północnych będzie odczuwalnie zimno.

Ocena warunków biometeorologicznych

Na wschodzie, w centrum i na południowym wschodzie Polski pochmurne, wilgotne, miejscami wietrzne środowisko niżu oraz odczuwalnie zimne lub chłodne warunki termiczne będą wpływać niekorzystnie na nastrój i sprawność psychofizyczną. U meteoropatów mogą utrzymywać się bóle.

Rekomendacje

We wschodniej połowie kraju pogoda nie będzie sprzyjać podejmowaniu aktywności na otwartym terenie; planując pobyt w przestrzeni otwartej, konieczne jest dostosowanie odzieży do aktualnych warunków termicznych (patrz zakładka – Izolacyjność odzieży) oraz zaopatrzenie się w środki ochrony przed wiatrem i deszczem. Na południowym wschodzie należy rozważyć ograniczenie czasu przebywania poza pomieszczeniami zamkniętymi małych dzieci i osób w podeszłym wieku, szczególnie w godzinach porannych.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  20.09.2017 ,  Biomet
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms