PL | EN
26.06.2017
04:14
21:03  (Warszawa)
Witamy w dziale Biometeo,X

Poniżej znajdziecie Państwo mapę z prognozą biometeorologiczną i komentarz na dwa kolejne dni – wybór dnia nad mapą.

Zapraszamy również do korzystania z pozostałych prognoz: obciążenia cieplnego organizmu, subiektywnego odczucia termicznego, strat wody z organizmu a także przydatnych informacji na temat warunków ekspozycji słonecznej. Produkty te są dostępne po kliknięciu na odpowiednią zakładkę w górnym menu strony, na zielonym polu.
Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej
Dziś
Jutro
Pokaż komentarz
Opracowano:  26.06.2017 ,  Biomet
Anna Martynuska

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 27.06.2017

Biometeorologiczna ocena pogody prognozowanej na 27.06.2017

W południowej połowie Polski, poza godzinami porannymi, dominować będzie niekorzystna biotropia pogody. Na pozostałym obszarze kraju warunki biometeorologiczne będą przeważnie obojętne lub korzystne dla organizmu człowieka; w centrum i na zachodzie pod koniec dnia - ulegną pogorszeniu. Na wschodnim wybrzeżu oraz w województwach północno-wschodnich korzystny wpływ pogody na organizm człowieka utrzyma się do wieczora.

Ocena sytuacji barycznej

Polska będzie pod wpływem słabego klina wyżowego. W dzień nad południową część kraju nasunie się płytka zatoka niżowa z frontem ciepłym. Napływać będzie ciepła, polarno-morska masa powietrza. Ciśnienie atmosferyczne początkowo jeszcze nieco wzrośnie, w ciągu dnia od południowej części kraju - będzie spadać. W dzień na południu Polski prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże, miejscami - przelotne opady deszczu i burze (możliwy grad). Na pozostałym obszarze kraju będzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Wiatr – na ogół słaby, tylko na wybrzeżu miejscami umiarkowany; w burzach - wiatr w porywach do 65 km/godz.

Warunki biotermiczne

Warunki termiczne w Polsce zmienią się na cieplejsze, w porównaniu z poprzednią dobą (zmniejszy się także prędkość wiatru, będzie bardziej sucho i pogodnie, zwłaszcza w północnej połowie kraju). Na południowym wschodzie przewidywane jest występowanie silnego obciążenia organizmu człowieka gorącem (zwłaszcza godzinach okołopołudniowych); na pozostałym obszarze południowej połowy Polski przewidywane jest występowanie umiarkowanego obciążenia gorącem. Rano środowisko termiczne w kraju odczuwane będzie przeważnie jako komfortowe, jedynie na krańcach północnych oraz na Pomorzu – jako chłodne (miejscami na wybrzeżu – jako zimne), a na południowym wschodzie – na granicy komfortu i ciepła lub jako ciepłe. W ciągu dnia dominować będzie odczucie ciepła, tylko na krańcach północnych przeważać będzie odczucie komfortu termicznego, a na południowym wschodzie – odczucie gorąca (miejscami, zwłaszcza w godzinach okołopołudniowych, może być odczuwalnie bardzo gorąco i parno). Wieczorem w północnej połowie Polski odczuwany będzie komfort termiczny (miejscami na wybrzeżu – możliwe odczucie chłodu), w południowej połowie kraju odczucie termiczne będzie utrzymywać się na granicy komfortu i ciepła lub w przedziale ciepła; na południowym wschodzie może być nadal parno, a odczucie termiczne będzie utrzymywać się pomiędzy ciepłem i gorącem.

Ocena warunków biometeorologicznych

W południowej połowie Polski uciążliwe dla termoregulacji organizmu człowieka warunki termiczne mogą być przyczyną objawów osłabienia sprawności psychofizycznej, senności i znużenia. W rejonach występowania burz u osób wrażliwych na bodźce atmosferyczne możliwa jest drażliwość. W północnej połowie kraju pogodne, suche środowisko wyżu i odczuwalnie komfortowe lub ciepłe warunki termiczne mogą wpływać korzystnie na nastrój i ogólne samopoczucie wielu osób, zwłaszcza rano i w pierwszej części dnia.

Rekomendacje

W północnej połowie Polski od rana do wieczora pogoda będzie sprzyjać spacerom i rekreacji na otwartym terenie, w południowej połowie kraju – jedynie rano i przed południem. Przebywając w otwartej przestrzeni należy pamiętać o stosowaniu ciemnych okularów i nakrycia głowy oraz o ochronie skóry przy użyciu odpowiednio dobranych do karnacji kosmetyków z filtrami UV (patrz zakładka „Indeks UV” na stronie głównej Pogodynki); należy unikać opalania się w godzinach okołopołudniowych. W województwach południowych (a zwłaszcza na południowym wschodzie, gdzie możliwa jest parność) w najcieplejszej porze dnia należy unikać podejmowania intensywnych wysiłków fizycznych poza pomieszczeniami klimatyzowanymi; w tym czasie wskazany jest wypoczynek w miejscach zacienionych i przewiewnych (lub pomieszczeniach klimatyzowanych). Konieczne jest systematyczne uzupełnianie wody traconej z organizmu wraz z potem (patrz zakładka „Straty wody z organizmu”). Szczególną ochroną i troską powinny być otoczone małe dzieci, osoby osłabione, chore i w podeszłym wieku, gdyż są one najbardziej narażone na odwodnienie, czego skutkiem może być udar cieplny.

Subiektywne odczucie termiczne ustalono wg polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenia cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730. Wskaźnik UTCI opiera się na analizie bilansu cieplnego człowieka i obiektywnej weryfikacji zmian wybranych parametrów fizjologicznych organizmu, w danych warunkach meteorologicznych

Subiektywne odczucie termiczne ustalono według polskiej skali odczuwalności cieplnej, opracowanej w IMGW-PIB przez zespół M.Baranowskiej. Obciążenie cieplne organizmu oceniono na podstawie wartości wskaźnika UTCI, opracowanego w międzynarodowej Akcji Cost nr 730.

Opracowano:  26.06.2017 ,  Biomet
Anna Martynuska

Pokaż szczegóły
sms