PL | EN
13.12.2017
07:35
15:25  (Warszawa)
Data: 2017-12-13
Wczoraj Polska była w zasięgu głębokiego niżu z rejonu Zatoki Fińskiej, a od zachodu na wschód kraju przemieszczał się pofalowany front chłodny. Po południu krańce północno-zachodnie znalazły się w strefie frontu okluzji należącego do wyżej wymienionego niżu. Z zachodu zaczęło napływać chłodne powietrze polarne morskie, tylko południowo-wschodnia połowa kraju przez większą część dnia pozostawała w ciepłym powietrzu polarnym morskim. Wieczorem, za frontem okluzji, nad północno-zachodnią Polskę napłynęło chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Zachmurzenie było duże z rozpogodzeniami na zachodzie. Miejscami padał slaby deszcz, a wieczorem na Pomorzu Zachodnim także deszcz ze śniegiem. W Karkonoszach wystąpiły opady śniegu. Temperatura maksymalna wyniosła od 6°C w Świnoujściu do 15°C w Krakowie. Wiatr był słaby i umiarkowany, okresami dość silny, a miejscami na północy i lokalnie w Małopolsce także silny, w całym kraju porywisty, w porywach do 27 m/s (97 km/h) w Bielsku Białej, 22 m/s (79 km/h) w Mławie, 21 m/s (76 km/h) w Mikołajkach, 20 m/s (72 km/h) w Szczecinie, Gdańsku, Chojnicach, Lęborku, Kłodzku, Kaliszu, Elblągu i Kętrzynie, południowo-zachodni i południowy. Na Kasprowym Wierchu wiał wiatr z prędkością wichury, porywy dochodziły do 36 m/s (130 km/h), a na Śnieżce okresami bardzo silny wiatr w porywach osiągał 30 m/s (108 km/h).
W nocy południowa Polska stopniowo dostała się pod wpływ klina Wyżu Azorskiego. Reszta kraju pozostawała w zasięgu niżu z ośrodkiem nad północną Skandynawią. Z północnego zachodu na południowy wschód przemieszczał się front okluzji, za którym napływało chłodne powietrze pochodzenia arktycznego. Było zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami na północy i zachodzie. Miejscami na północnym zachodzie i północy, głównie w pierwszej połowie nocy, padał przelotny deszczu, lokalnie deszcz ze śniegiem i śnieg. Na południowym wschodzie występowały ciągłe opady deszczu, w górach przechodzące w opady śniegu. Temperatura minimalna wyniosła od -1°C miejscami w zachodniej połowie kraju i Elblągu do 3°C w na południowym wschodzie oraz w Terespolu i Kozienicach. Wiatr był słaby i umiarkowany, chwilami dość silny, a lokalnie na północy silny, w porywach do 19 m/s (68 km/h) w Helu, Olsztynie i Suwałkach oraz 18 m/s (65 km/h) w Elblągu, po północy słabnący, zachodni i południowo zachodni. Na Śnieżce wiatr okresami był bardzo silny, w porywach osiągał 33 m/s (119 km/h).
Dzisiaj klin wyżowy obejmie południowo-wschodnią Polskę, a pozostała część kraju pozostanie na skraju niżu znad północnej Skandynawii. Nadal pozostaniemy w chłodnej masie powietrza pochodzenia arktycznego, ale po południu, stopniowo od zachodu zacznie napływać nieco cieplejsze powietrze polarne morskie. Będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Początkowo na południowym wschodzie kraju zachmurzenie całkowite. Lokalnie, zwłaszcza na wschodzie, słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna wyniesie od 1°C do 4°C. Wiatr na przeważającym obszarze kraju będzie słaby i umiarkowany, na wybrzeżu i na zachodzie umiarkowany, chwilami dość silny, w porywach do 60 km/h, z kierunków zachodnich, po południu skręcający na kierunki południowe.

Maria Waliniowska i Kamil Walczak

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms