PL | EN
19.08.2017
05:25
19:53  (Warszawa)
Data: 2017-08-19
Wczoraj wschodnia i południowo-wschodnia część Polski była w zasięgu wyżu znad Rosji. Północne i zachodnie regiony kraju dostawały się pod wpływ płytkiej zatoki z frontami atmosferycznymi, związanymi z niżem z rejonu Wysp Owczych. Przez Pomorze przebiegała strefa pofalowanego frontu atmosferycznego, a początkowo na krańcach północno-wschodnich oddziaływał front ciepły, który potem powędrował poza naszą wschodnią granicę. Pod wieczór do krańców zachodnich zbliżył się front chłodny, poprzedzony linią zbieżności.. Z południa napływało upalne powietrze zwrotnikowe, jedynie wybrzeże pozostawało w chłodniejszej masie polarno-morskiej. Na wschodzie i południowym wschodzie zachmurzenie było małe i umiarkowane, a na pozostałym obszarze kraju umiarkowane i duże. Pod wieczór na Pomorzu Zachodnim i Ziemi Lubuskiej wystąpiły burze, w czasie których opady deszczu miały silne i ulewne natężenie. Największe natężenie godzinowe opadów na stacjach telemetrycznych zanotowano na krańcach zachodnich woj. zachodniopomorskiego: 12 mm w Wolinie i 15 mm w Trzcińsko-Zdroju. Przelotny deszcz lokalnie padał także w Wielkopolsce i w rejonie Zatoki Gdańskiej, a w Milejowie (Wysoczyzna Elbląska) zanotowano burzę, w której spadło 13 mm deszczu. Temperatura maksymalna wyniosła od 22°C w Ustce do 32°C w Kozienicach, Sulejowie, Krakowie i Tarnowie. Wiatr był słaby i umiarkowany, w porywach w Kętrzynie do 15 m/s (54 km/h), z kierunków południowych, tylko na wybrzeżu z północy. Na Śnieżce wiatr był okresami bardzo silny, porywy dochodziły do 24 m/s (86 km/h).
W nocy prawie całą Polskę objęła zatoka wspomnianego wcześniej, pogłębiającego się niżu z rejonu Wysp Owczych, tylko krańce południowo-wschodnie pozostały w obszarze podwyższonego ciśnienia. Front chłodny, poprzedzony linią zbieżności, bardzo wolno wędrował znad województw zachodnich w głąb kraju. Zaczęło za nim napływać chłodniejsze powietrze polarno-morskie. Na wschodzie i południu było pogodnie. Od północnego zachodu do centrum przemieszczała się strefa zachmurzenia dużego, przelotnych opadów deszczu i burz. Lokalnie deszcz był nawalny, na stacjach telemetrycznych najwyższe godzinowe natężenie opadów wynosiło około 25 mm. Na stacjach synoptycznych najwyższe sumy opadów w godz. 20:00-08:00 pomierzono w: Słubicach 29 mm, Pile 26 mm, Lęborku 16 mm, Zielonej Górze 14 mm, Jeleniej Górze i Chojnicach 13 mm, Szczecinku 12 mm, Resku i Koszalinie 11 mm, Kołobrzegu 10 mm. Temperatura minimalna wyniosła od 15°C w Lesku i Świnoujściu do 21°C w Bielsku Białej. Wiatr był słaby i umiarkowany, w czasie burz silniejszy, w porywach do 17 m/s (61 km/h) w Bielsku Białej, południowo-wschodni i południowy, od zachodu skręcający na zachodni. Wysoko w górach wiatr był okresami silny i bardzo silny, w Sudetach wiał z prędkością silnej wichury, porywy na Śnieżce osiągały 34 m/s (122 km/h), na Kasprowym Wierchu 24 m/s (86 km/h).
Dzisiaj jeszcze początkowo pozostajemy w zasięgu niżu, zatoka z chłodnym frontem atmosferycznym wędruje od centrum Polski na wschód. Z upływem dnia od południowego zachodu rozbuduje się słaby klin wyżowy, ale nad dzielnicami wschodnimi do końca dnia zaznaczy się strefa frontowa. Z zachodu napływa chłodne powietrze polarnomorskie, tylko na krańcach wschodnich do wieczora pozostanie upalne powietrze zwrotnikowe. na obszarze od Dolnego Śląska, przez Ziemię Lubuską, Wielkopolskę, po Kujawy i Pomorze zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami słabe opady deszczu. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane, od zachodu wzrastające do dużego, aż do wystąpienia przelotnych opadów deszczu, miejscami, zwłaszcza na krańcach wschodnich burz, lokalnie z gradem. Prognozowana suma opadu do 20 mm, w rejonach burz do 30 mm. Temperatura maksymalna od 18°C na zachodzie i Pomorzu, około 23°C w centrum, do 32°C na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wschodnim wybrzeżu umiarkowany i dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. W rejonach burz porywy wiatru do 80 km/h. Modele numeryczne najwięcej opadów prognozują od Mazur i Podlasia przez Polskę centralną po Górny Śląsk oraz na wschód od tej linii, do 30 mm/12 godzin, lokalnie na północnym wschodzie do 40 mm/12 godzin.

Maria Waliniowska i Małgorzata Tomczuk

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms