PL | EN
18.02.2018
06:42
16:57  (Warszawa)
Data: 2018-02-17
Wczoraj przez Polskę, z zachodu na wschód, przemieszczała się zatoka z frontem okluzji, związana z niżem nad południową Szwecją. Z zachodu napływało wilgotne polarne morskie powietrze. Zachmurzenie było duże z większymi przejaśnieniami i pod wieczór postępującymi od zachodu rozpogodzeniami. Miejscami, głównie na wschodzie i południu kraju, padał okresami śnieg, gdzieniegdzie deszcz ze śniegiem, a wieczorem na Podlasiu marznąca mżawka powodująca gołoledź. Na zachodzie i wybrzeżu padał przelotny deszcz. Temperatura maksymalna wyniosła od -1°C w Suwałkach i Zakopanem do 9°C we Wrocławiu. Wiatr był słaby i umiarkowany, na wybrzeżu i pogórzu porywisty, w porywach do 15 m/s (54 km/h) w Bielsku Białej, na Śnieżce okresami silny i bardzo silny, w porywach do 24 m/s (86 km/h), południowy i zachodni.
W nocy województwa północne były w zasięgu niżu wędrującego znad południowej Szwecji nad Litwę oraz związanego z nim frontu okluzji, pozostała część kraju na skraju wyżu znad Węgier. Było zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Miejscami na północnym wschodzie, południu i w centrum padał śnieg lub deszcz ze śniegiem, na wybrzeżu i lokalnie w dzielnicach zachodnich przelotny deszcz. Gdzieniegdzie utworzyły się mgły. Temperatura minimalna wyniosła od -8°C w Kielcach do 3°C w Kołobrzegu. Wiatr był słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny i silny, w porywach do 16 m/s (54 km/h) w Ustce, z kierunków południowych i zachodnich. Wysoko w Sudetach wiatr był okresami silny i bardzo silny, na Śnieżce w porywach do 24 m/s (86 km/h).
Dzisiaj krańce północno-wschodnie pozostaną w zasięgu niżu, odsuwającego się na wschód, nad Białoruś. Reszta kraju będzie w obszarze podwyższonego ciśnienia, rozciągającym się od Atlantyku przez północne Niemcy, Polskę, po Bałkany. Z zachodu nadal napływa chłodne, polarne morskie powietrze. Na południu Polski będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przed południem lokalnie rozpogodzeniami. W rejonach górskich po południu i wieczorem miejscami opady śniegu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie przeważnie duże, miejscami słabe opady deszczu ze śniegiem i śniegu, lokalnie deszczu. Rano możliwe mgły, lokalnie ograniczające widzialność do 300 m. Temperatura maksymalna od 1°C na północnym wschodzie do 5°C na południowym zachodzie. Wiatr na południu Polski słaby, zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, na wybrzeżu porywisty, z kierunków zachodnich. Modele prognozują słabe opady śniegu głównie w północnej połowie kraju i pasie woj. centralnych.

Grażyna Dąbrowska i Małgorzata Tomczuk

Powyższa informacja jest opracowywana przez naszych specjalistów i aktualizowana jeden raz na dobę.

sms